Ceza

SABIKA KAYDI (ADLİ SİCİL) SORGULAMA NASIL YAPILIR?

 SABIKA KAYDI(ADLİ SİCİL) SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Adli sicil kaydı veya halk arasındaki tabiriyle sabıka kaydı; özel veya kamusal birçok kuruma başvuru yaparken talep edilebilmektedir. Böyle bir durumda artık devlet dairesine gitme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Adli sicil kaydı veya günümüzdeki adıyla sabıka kaydı almak için e- devlete giriş yapmanız yeterlidir. Peki e-devlet üzerinden adli sicil sorgulama nasıl yapılır? İşte resimli anlatım ve tüm detaylar…

E-Devlet Üzerinden Adli Sicil Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- devlet üzerinden adli sicil sorgulaması yapmak öncelikle e- devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden sabıka kaydı almak için yapmanız gerekenler:

  • Öncelikle arama motoruna adli sicil kaydı sorgulama yazarak veya https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi bağlantısını tıklayarak e-devlet giriş sayfasını açınız. Açılan sayfada aşağıda ok işareti ile gösterilen “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.Adli sicil sabıka kaydı nasıl alınır
  • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladığınız karşınıza aşağıdaki gibi e -devlet kapısı kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Açılan sayfada “T.C Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” kısımlarını doldurunuz ve ardından “Giriş yap” butonunu tıklayınız.

Sabıka Kaydı için E-devlet kapısına giriş

  • Giriş yap butonunu tıkladığınızda karşınızda bilgilendirme ve onay ekranı gelecektir. Bu ekranda karşınıza bazı uyarılar çıkacaktır. Bu uyarıları okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir. Görselde gösterildiği gibi kutucuğu işaretledikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Sabıka Kaydı Uyarılar

  • “Devam Et” butonunu tıkladığınızda sorgulama formu sayfası açılacaktır. Burada kendinize ait bilgiler ve altında “Adli Sicil Kaydı Sorgulama Formu” kısmını göreceksiniz. Sorgulama formunda ilk olarak sizden “Kurum Türü” seçmeniz istenmektedir. Kurum seçenekleri; resmi, özel ve yabancı ülke (tercümeli) şeklinde üç seçenek halindedir. Bu seçeneği sabıka kaydınızı vereceğiniz kurumun türüne göre seçmelisiniz.

Adli Sicil Kaydı Secenekleri

  • Eğer adli sicil yani sabıka kaydınızı vereceğiniz kurum resmi bir kurum ise, “Resmi” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu halde bir altta bulunan “Belgenin Neden Verileceği” seçenekleri önünüze çıkacaktır. Sabıka kaydınızın neden verileceği seçeneklerden birine uyuyorsa o seçeneği, eğer uymuyorsa “Diğer” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak devam ediniz.

Sabıka Kaydı Resmi Nedenler

  • Eğer adli sicil yani sabıka kaydınızı vereceğiniz kurum resmi değil de özel bir kurum ise, “Özel” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Devamında “Belgenin Neden Verileceği” seçenekleri önünüze çıkacaktır. Burada sabıka kaydınızın neden verileceğini seçmelisiniz. Altta olan “Belgenin Nereye Verileceği” kısmını doldurma zorunluluğunuz yoktur. Seçiminizi yaptıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak devam ediniz.

Sabıka Kaydı Özel Nedenler

  • Kurum türü ve belgenin neden verileceği kısımlarını doldurup “sorgula” butonuna tıkladığınızda adli sicil yani sabıka kaydınız artık karşınıza çıkacaktır. Önemle belirtmek istediğimiz husus karşınıza çıkan sabıka kaydınıza doğrudan yazdırma işlemi yapmamanızdır. Mutlaka önce dosyayı indirmeniz gerekmektedir. Dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra yazdırma işlemi yapınız. Dosyayı indirmek için gösterdiğimiz kısma tıklamanız yeterlidir.

Adli Sicil Kaydı Sabıka Kaydı İndirme

  • Dosyayı indirdikten sonra adli sicil kaydınızı yazdırabilirsiniz. Tüm işlemleri tamamladığınızda sabıka kaydınız elinizde olacaktır. Artık sabıka kaydınızı vermek istediğiniz kuruma teslim edebilirsiniz.

Av. Ezgi Merve Sapmaz

Avukat Ezgi Merve SAPMAZ, Bilgiç Hukuk Bürosu kurucusudur. Bilgiç Hukuk Bürosu Silivri'de ceza hukuku ve aile hukuku alanlarında çalışmaktadır. Bu sebeple Silivri Ceza Avukatı veya Silivri Boşanma Avukatı olarak tanınmaktadır.

İlgili Makaleler