Yabancılar Hukuku

Selimpaşa Deport (Sınırdışı) Avukatı

Deport Nedir?

Deport, yabancı uyruklu kişinin Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununda sayılan sebeplere aykırı hareket etmesi halinde Türkiye’den kendi uyruk ülkesine veya transit bir ülkeye sınır dışı edilmesidir. Hakkında deport kararı verilen yabancı kişi ülkemizden çıkartılır ve hakkında Türkiye’ye giriş yasağı verilir. Yabancı uyruklu kişi hakkında deport kararı verildiğinde ayrıca idari gözetim kararı da tesis edilir. Deport kararı verilen yabancılar sınır dışı kararının icrasına kadar olan süreçte idari gözetim altında tutulmak üzere Geri Gönderme Merkezlerine gönderilirler.

Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi

Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi İstanbul Silivri’de bulunan ve haklarında idari gözetim kararı verilen yabancıların gözetim altında tutulduğu kurumdur. Deport kararı verilen yabancı hakkında idari gözetim kararı da uygulanabilecektir. Bu bakımdan sınır dışı edilme kararının icrasına kadar yabancı uyruklu kişi kadın ise Silivri Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi‘nde tutulacaktır. Bize en çok gelen sorulardan biri Selimpaşa Geri Gönderme Merkezinde bulunan yabancılara nasıl ulaşılacağı yönünde olmaktadır. Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi iletişim numaraları paylaşılmamaktadır. Bu sebeple merkezde bulunan yabancı uyruklu kişilere merkezin telefonundan ulaşmak mümkün olmamaktadır.

Deport kararı verilmiş ve idari gözetim kararı alınmış yakınınıza ulaşmak isterseniz bir avukattan mesai saatleri içerisinde yardım alabilirsiniz. Bilgiç Hukuk Bürosu avukatları bu konuda size yardımcı olmaktan mutlu olacaklardır.

Selimpaşa Deport Avukatı

Deport Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

Deport kararı verilmiş bir yabancının ülkeden gönderilmesinin önlenmesi için deport kararına itiraz edilerek yargılama sürecinin yürütülmesi gerekmektedir. Ancak sadece deport kararına itiraz edilmesi yabancının sınır dışı edilmesine engel değildir. İdare Mahkemesinde sınır dışı yani deport kararının iptali için dava açıldığını gösteren derkenarın yabacının bulunduğu İl Göç İdaresine teslim edilmesi gerekir.

Örneğin, Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’nde bulunan yabancı uyruklu kişi hakkında verilen deport kararına iptali için İstanbul 1. İdare Mahkemesinde dava açıldığını gösterir derkenarın İstanbul Valiliği İl Göç İdaresine veya Selimpaşa Geri Gönderme Merkezine sunulması durumunda deport kararının yürürlüğü durur ve yabancı kişi mahkeme kararını verene kadar Türkiye’de kalabilir.

İdare Mahkemesinin deport kararına itiraz hakkında verdiği karar sonucu yabancının Türkiye’den gönderilip gönderilemeyeceği hususu kesinlik kazanır. Eğer mahkeme sınır dışı kararının iptali yönünde karar tesis ederse yabancı uyruklu kişi Türkiye’de yasal olarak kalma hakkı kazanır. Aksi halde Türkiye’den sınır dışı edilir.

Deport kararının iptali için yabancı uyruklu kişi tek başına mahkeme başvurabileceği gibi bu itirazı avukatı aracılığıyla da yapabilir. Ancak deport kararına itiraz uzmanlık gerektiren bir konu olduğundan bu hususta mutlaka deport avukatıyla çalışılması gerekmektedir.

Deport kararına itiraz ile ilgili diğer ayrıntılara Deport (Sınırdışı) Kararına İtiraz  yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Deport kararına itiraz dilekçesi örneği yazımıza ulaşabilirsiniz.

Deport Kararına İtirazda Avukatın Önemi

Deport kararında avukatın önemi, sınır dışı edilme kararı verilen yabancı kişilerin tercüman aracılığıyla tüm hak ve yükümlülüklerini öğrenmesi, hak kaybına uğramaması ve bu nedenle olumsuz sonuçlar doğmasının engellenmesi bakımından söz konusudur.

Örneğin, çalışma izni olmadan çalıştığı tespit edilenler, Türkiye’ye giriş ve oturma izinleri için yapılan işlemlerde gerçek dışı bilgi ve sahte evrak kullananlar, oturma izinleri iptal edilenler, Türkiye’de bulunduğu zaman içinde geçimini yasadışı yollardan sağlayanlar, kamu düzeni, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından tehdit oluşturanlar ve kanunda sayılan diğer nedenleri ihlal edenler hakkında deport kararı uygulanır. Hakkında sayılan nedenlerle sınır dışı kararı verilen yabancı kişiler çoğu zaman Türkçe bilmemekte, sahip olduğu hakları öğrenememekte ve bu nedenle hak kaybına uğramaktadır. Bu durumun yaşanmaması için deport avukatı aracılığıyla hukuki destek ve yardım almanızı tavsiye etmekteyiz.

Selimpaşa Deport Avukat Olarak Verdiğimiz Hizmetler

Selimpaşa Deport Avukatı Olarak Verdiğimiz Hizmetler

Selimpaşa deport avukatı olarak verdiğimiz hizmetler ; hakkında sınır dışı kararı tesis edilen yabancı uyruklu şahsın deport kararına itiraz edilmesi, idari gözetim kararına itiraz edilmesi, deport kararının iptali konusunda dava açıldığını gösterir derkenarın İl Göç İdaresine sunulması, İl Göç İdaresindeki işlemlerin yürütülerek yabancının serbest kalmasının sağlanması, yabancı uyruklu kişiyle Geri Gönderme Merkezinde görüşme yapılıp hukuki destek verilmesidir.      

Selimpaşa Deport Avukatı

Selimpaşa deport avukatı, hakkında sınır dışı kararı verilen yabancı kişiyi hukuki anlamda temsil eden avukattır. Türkiye’de bulunan yabancı kişi, örneğin vize ihlali yapıyorsa, kanunlara ve ahlaka aykırı faaliyetlerde bulunuyorsa, kamu güvenliği veya sağlığı için tehlikeli bir durum arz ediyorsa, kendisine belirli bir amaç için verilmiş vizesini farklı bir sebeple kullanıyorsa hakkında sınır dışı kararı verilebilir. Hakkında sınır dışı kararı verilen kişi kendi uyruk ülkesine veya transit bir ülkeye geri gönderilebilir. Yabancı kişinin uyruk ülkesine geri gönderilmesi kişi hakkında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple Selimpaşa deport avukatı aracılığıyla hukuki destek ve dava süreci ile bilgi almanız hak kaybına uğramamanızı sağlayacaktır.

Silivri’de bulunan Bilgiç Hukuk Bürosu avukatları sınır dışı (deport) kararı verilmiş yabancı kişilere danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Av. Ezgi Merve Sapmaz

Avukat Ezgi Merve SAPMAZ, Bilgiç Hukuk Bürosu kurucusudur. Bilgiç Hukuk Bürosu Silivri'de ceza hukuku ve aile hukuku alanlarında çalışmaktadır. Bu sebeple Silivri Ceza Avukatı veya Silivri Boşanma Avukatı olarak tanınmaktadır.